Tuesday, 7 June 2011

Adenan sworn in as minister

NEW POST: Adenan (left) receiving the instrument of appointment from the Head of State.
KUCHING: Tan Sri Datuk Amar Adenan Satem, who has been appointed Minister with Special Functions, took his oath of Office and Secrecy before Yang di-Pertua NegeriTun Datuk Patinggi Abang Muhammad Salahuddin at Astana Negeri here yesterday.
Previously, the Tanjung Datu assemblyman was Special Advisor in the Chief Minister’s Office since April 2, 2010. Adenan, 67, is also, among others, chairman of Sarawak Foundation (since 1998) and chairman of Swinburne University of Technology Sarawak Campus Council (since 2004).
His other credentials are as chairman of the Sarawak Malay Culture Foundation (YBMS), Board of Directors for Sarawak Higher Education Foundation (SHEF) and Board Member of Curtin University of Technology Sarawak Campus Miri.

As a member of the State Legislative Assembly since 1978, he held the post of Federal Minister for Natural Resources & Environment from March 31, 2004 till Feb 14, 2006), state Minister for Agriculture & Food Industries (January 1998 — March 2004), Minister for Social Development (September 1992 – January 1998), Minister for Land Development (March 1987 – September 1992) and Assistant Minister for Land Development (July 1985 – March 1987).

Among those present yesterday were Deputy chief Minister Datuk Patinggi Tan Sri Alfred Jabu Numpang and his wife Dato Sri Empiang Jabu, Cabinet ministers, assistant ministers, State Secretary Datuk Amar Morshidi Abdul Ghani and State Attorney-General Datu Abdul Razak Mohamed Tready, heads of government departments and community leaders.

No comments:

Post a Comment